Vedete din Romania

100 de milioane pentru cadoul fiicei lui Ilie Nastase

Trei oradeni au inghetat apa pentru a sculpta un ingeras de 1,70 metri pentru fiica cea mica a lui Ilie Nastase. Fostul tenismen a platit o suta de milioane lei vechi pentru cadoul de botez al mezinei familiei Nastase. Sculptura n-a fost facuta la intamplare, ci a fost rodul a trei saptamani de munca. Au studiat ingineria ca sa aiba un rost in viata. Nu le-a folosit la cine stie ce, pentru ca Cel de Sus i-a inzestrat cu darul creatiei. Dar, in loc sa faca poduri peste ape s-au apucat sa inghete apa in diverse forme. E povestea a trei frati din Oradea care si-au gasit vocatia in sculptura. Asta le-a adus linistea interioara, dar si o gramada de bani. Gabriel, Florin si Adrian sunt siguri ca ce este al lor era pus demult deoparte, dar au descoperit asta abia acum sase ani. Desi trebuia sa faca harti si planuri ingineresti, s-au apucat de afacerea cu gheata. Inceputul a fost firesc. "Iesisem intr-o seara sa bem ceva tare. Ospatarul ne tot aducea bautura, dar era calda rau de tot. Am vazut frapiera lor goala si ne-am zis ca ce-ar fi daca ne-am pune o afacere pe picioare. Sa facem cuburi de gheata pentru toate localurile din oras", isi aminteste Gabriel. N-ar fi reusit singuri, asa ca s-au uitat peste gard la vecinii maghiari. "Totul a prins contur in 2001, in Ungaria, de 1 Mai Muncitoresc . Tin si ei la ziua asta, ca si noi. Am intrat in contact cu o firma de acolo care se ocupa cu asa ceva. De atunci nu ne-a mai oprit nimeni". Si asta pentru ca de la fabricarea cuburilor de gheata au trecut la sculptura, afacere care le-a adus mai multe contracte, dar si mai multa munca. Apa turnata in cazanele speciale de congelare are nevoie de 4-5 zile ca sa se transforme in blocuri de gheata, perfect translucide, de 140 kg fiecare. Si asta nu e totul fiindca, pentru a face o sculptura, cei trei muncesc intre 7 si 21 de zile, in functie de dimensiunile si complexitatea comenzii. Toti recunosc, insa, ca satisfactia este inzecita cand lucrarea este gata. "Cand sculptez ma deconectez de tot, uit de lumea de afara si ma gandesc doar la forma pe care sa o dau ghetii. Insa, pe la inceputurile mele de artist, am vrut sa fac o lebada, dar a iesit o gasca", se amuza Gabriel, consolandu-se cu ideea ca nimeni n-o sa ajunga la valoarea fratelui mai mare, Adrian. (continuarea in Averea )

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din vedete-din-romania

Expertul Acasa.ro, Monica Zainescu, make-up artist

Experti Stil

Expertul Acasa.ro, Gabi Urda: La ce ma uit cand cumpar un palton, haina de iarna

Experti Stil

Expertul Acasa.ro, Gabi Urda: Catifea – manevra vestimentara de toamna

Experti Stil

Sfatul expertului

Expertul Acasa.ro, Irina Markovits: Poate fi jeansul alb prietenul oricarei femei?

Sase jocuri educative de interior pentru iarna

Pune o intrebare

Top

Cauta-ti perechea

Sfatul expertului

Expertul Acasa.ro, Irina Markovits: Poate fi jeansul alb prietenul oricarei femei?

Sase jocuri educative de interior pentru iarna

Pune o intrebare