Vedete din Romania

#calin popescu tariceanu #ilie nastase #casatorii vedete #cununii religioase vedete #nunta

3 cupluri celebre in razboi cu Biserica la cununia religioasa

Statutul de vedeta nu aduce uneori niciun beneficiu, mai ales cand vine vorba despre lucrurile sfinte. Cateva cupluri celebre din showbiz au simtit acest lucru pe pielea lor chiar in momentele cele mai importante din viata lor. Iata cateva dintre vedetele pe care Biserica a refuzat sa le mai cunune religios.

1. Ilie Nastase

Fostul tenismen Ilie Nastase s-a casatorit sambata trecuta, insa a organizat doar o petrecere la un hotel de cinci stele. Vedeta nu a mers la Biserica sa se cunune, deoarece preotii nu i-au mai permis acest lucru, el fiind deja la cea de-a patra casatorie. Totusi, cei doi miri s-au pregatit ca la carte: Ilie Nastase a imbracat din nou costumul de ginere, iar sotia sa, Brigitte Sfat, a purtat rochia alba de mireasa.

Petrecerea a avut loc la Poiana Brasov, intr-un cadru restrans, cu 300 de invitati, printre care s-au numarat si Nadia Comaneci, si bunul sau prieten Ion Tiriac.

2. Calin Popescu Tariceanu

Calin Popescu Tariceanu, fost premier al Romaniei, este unul dintre recordmeni la casatorii. In luna iulie a acestui an, Calin Popescu s-a casatorit pentru a cincea oara, insa doar la Starea Civila, deoarece Biserica nu i-a mai permis acestuia sa jure credinta vesnica niciunei femei.

Astfel, Calin Popescu Tariceanu (61 de ani) si tanara sa sotie, Loredana Moise (35 de ani), au organizat doar o petrecere la Palatul Ghica din Capitala, la care au participat doar 50 de persoane.

3. Bianca Dragusanu

O alta vedeta refuzata de Biserica a fost Bianca Dragusanu, care si-ar fi dorit sa se cunune religios in cadrul restaurantului in care a avut loc petrecerea. In acest caz, Biserica a refuzat uniunea religioasa in afara Bisericii, chiar daca vedeta a facut chiar si o cerere le BOR, in care a invocat numeroase probleme medicale.

"Din motive serioase de sanatate, eu, impreuna cu sotul meu, am decis sa facem o cerere catre Patriarhia Romana prin care dorim ca slujba religioasa sa aiba loc la restaurantul la care vom avea petrecerea de nunta. Din pacate, starea mea de sanatate nu imi permite sa stau in picioare mai multe ore. Cunoastem si respectam regulile Bisericii Ortodoxe Romane, insa stim ca si alte persoane publice au reusit sa obtina derogare de la BOR pentru a oficia cununia religioasa inafara bisericii. Totodata, ne dorim intimitate la acest eveniment important din viata noastra, iar prezenta presei la biserica va ingreuna desfasurarea slujbei", a scris Bianca in dipensa trimisa catre BOR.



Sursa foto: stirile.rol.ro

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din vedete-din-romania

Expertul Acasa.ro, Monica Zainescu, make-up artist

Experti Stil

Expertul Acasa.ro, Gabi Urda: La ce ma uit cand cumpar un palton, haina de iarna

Experti Stil

Expertul Acasa.ro, Gabi Urda: Catifea – manevra vestimentara de toamna

Experti Stil

Sfatul expertului

Top

Cauta-ti perechea

Sfatul expertului

Expertul Acasa.ro, Gabi Urda: Cum sa-ti alegi blazerul/sacoul/taiorul

Expertul Acasa.ro, Gabi Urda, consultant de comunicare si stilist personal

Pune o intrebare